Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne to całoroczna ochrona przed promieniowaniem UV

Eyewear24 – okulary przeciwsłoneczne korekcyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które mają wadę wzroku i na co dzień używają zwykłych okularów zwiększających komfort widzenia. Przeciwsłoneczna ochrona oczu jest równie ważna co korekcja wad refrakcji. Pomimo tego, wiele osób nie decyduje się na takie okulary, które spełniają funkcję ochronne przeciw szkodliwemu promieniowaniu UV.

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne co to jest?

Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne są przydatne nie tylko latem, ponieważ także zimą, szczególnie w warunkach dużego naśnieżenia, światło słoneczne potrafi skutecznie oślepiać i utrudniać prowadzenie samochodu.

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym okulary korekcyjne będą pełniły rolę ochronną przed promieniowaniem UV. Pierwszy z nich to możliwość ciemnego zabarwienia soczewek okularowych na stałe i wstawienie ich w nowe oprawy.

Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne są przydatne nie tylko latem, ponieważ także zimą, szczególnie w warunkach dużego naśnieżenia, światło słoneczne potrafi skutecznie oślepiać i utrudniać prowadzenie samochodu

Innym rozwiązaniem jest kupno okularów korekcyjnych z warstwą fotochromową, która zabarwia soczewkę na ciemniejszy kolor w zależności od ilości światła w otoczeniu.

Wady wzroku a okulary przeciwsłoneczne korekcyjne

Większość wad wzroku nie jest żadną przeszkodą w dobraniu odpowiednich barwionych soczewek okularowych. Nawet wada refrakcji przekraczająca 3 dioptrie pozwala na znalezienie, wśród dostępnych produktów, odpowiednich soczewek barwionych o wysokim indeksie. Im wyższy indeks tym mniejsza jest grubość soczewki.

Dostępne rozwiązania technologiczne w zakresie ochrony UV w okularach korekcyjnych

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne z barwioną na stałe soczewką to nie jedyna propozycja produktów optycznych dla ochrony oczu przed promieniowaniem UV.
Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne z barwioną na stałe soczewką to nie jedyna propozycja produktów optycznych dla ochrony oczu przed promieniowaniem UV
Innym rozwiązaniem, pełniącym funkcje ochronne przed UV, są okulary korekcyjne z powłoką fotochromową. Specjalna warstwa, która pokrywa bezbarwną soczewkę korygującą, reaguje swoim zabarwieniem na ilość promieniowania UV na zewnątrz. Im więcej światła słonecznego tym ciemniejsza staje się soczewka. Jednak należy zauważyć, że okulary te nie sprawdzą się w przypadku jazdy samochodem, ponieważ szyba auta pochłania dużą ilość światła słonecznego, co powoduje, że fotochromy nie ciemnieją.

Producenci optyki użytkowej wyszli naprzeciw tej niedogodności i stworzyli powłokę fotochromową, która reaguje na ilość światła w otoczeniu. W związku z powyższym jazda samochodem jest wtedy bardziej komfortowa a słońce nie razi w oczy.

Inną propozycją są okulary ze specjalną nakładką przeciwsłoneczną mocowaną magnesem na oprawie. Niestety rozwiązanie to znacząco ogranicza wybór modeli oprawek, na których taką nakładkę można montować.

Dostępność rodzajów korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych jest bardzo duża. Dlatego już dziś warto pomyśleć o ochronie oczu przed promieniowaniem UV i cieszyć się z aktywności w słoneczne dni.

 

Rekomendowane artykuły