Na co zwrócić uwagę wybierając szkła do okularów

Wybór dobrych szkieł do okularów to nie lada wyczyn i z pewnością niemały wydatek. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest z pewnością udanie się do specjalisty, który oceni naszą wadę wzroku.

Wybierając szkła do okularów warto zasięgnąć opinii eksperta i wspólnie z nim zastanowić się jakie będzie ich przeznaczenie. Czy okulary będziemy nosić na co dzień, czy może tylko do komputera? A może będą nam służyć do jazdy nocnej? Nad czym warto się jeszcze zastanowić?

SZKŁA PLASTIKOWE CZY SZKLANE?

Plastikowe szkła do okularów są z pewnością lepszą alternatywą od cięższych szkieł szklanych. Są one dużo bardziej wytrzymałe.

Wybór dobrych szkieł do okularów to nie lada wyczyn i z pewnością niemały wydatek

Korzyścią plastikowych szkieł do okularów jest również łatwość w dopasowaniu soczewek do oprawek okularowych. Idealnie sprawdzą się dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób, a także tych, którzy uprawiają sport.

Szklane szkła do okularów także mają swoich zwolenników. Szkło jest odporne na zarysowania, dzięki czemu do wyczyszczenia soczewek, wystarczy kawałek koszuli, gdy pod ręką nie będziemy mieć ściereczki do okularów. Dla fanów stylu retro, będą doskonałym dodatkiem.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC SZKŁA?

W przypadku wyboru szkieł do okularów uwagę należy zwrócić na:

  • Indeks soczewki
  • Antyrefleks
  • Fotochrom
  • Powłoka drive
  • Powłoka blue
  • Powłoka hydrofobowa.

Indeks soczewki wskazuje na stopień wyszczuplenia soczewki. Im wyższy indeks soczewki, tym będzie ona cieńsza i zarazem lżejsza.

Antyrefleks, a raczej powłoka antyrefleksyjna, to nic innego jak powłoka odbijająca światło od powierzchni soczewki.

Fotochrom chroni nasze oczy przed działaniem UV.

Powłoka drive to doskonała propozycja dla kierowców. Chroni ona oczy przed oślepiającymi światłami innych samochodów, odblaskowymi oznaczeniami znaków czy oślepiającymi reflektorami. Chroni oczy w dzień i w nocy.

Powłoka blue dedykowana jest osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem. Filtr ten neutralizuje nadmiar niebieskiego światła, który podrażnia oczy. Dodaje on lepszego kontrastu, przez co czcionki i małe elementy stają się lepiej widoczne.

Powłoka hydrofobowa zabezpiecza szkła przed zabrudzeniami i rozbryzgiem wody. Ogranicza osadzanie się kurzu, brudu i wilgoci. Szkła do okularów pokryte tą powłoką szybciej odparowują.

Wybierając rodzaj soczewek korekcyjnych musimy tutaj zaufać już ekspertowi. Powinien on zrobić z nami dokładny wywiad i zaproponować odpowiednie dla nas szkła do okularów. Zdecyduje czy dla naszej wady odpowiednie będą soczewki jednoogniskowe, progresywne, fotochromatyczne czy barwione.

W tej kwestii musimy mu zaufać.